A random sample of 92 adult is Selected from the city of Whitewater and it is fo
ID: 3231452 • Letter: A
Question
A random sample of 92 adult is Selected from the city of Whitewater and it is found that 61 have health insurance. a. Give an estimate for the true proportion of all adults in Whitewater who have health insurance. Specify the probability distribution for this estimate. b. Find a 95% confidence interval for the true proportion of all adults in the town who have health insurance. What does this interval tell you? c. Suppose the City of Whitewater wishes to test the belief (hypothesis) that the true proportion of all adults in Whitewater who have health insurance is 80%, or P = 0.80. Is the City of Whitewater justified in this belief? Why or why not? You must base your answer on evidence.Explanation / Answer
32)a)estimated proportion p=61/92=0.663
probabilty distribution is approximately normal as np>10 and n(1-p)>10
b)for std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0493
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =sample proportion -/+ z*std error =0.5665 ; 0.7596
above interval gives 95% chance to contain true mean of proportion of people in city of Whitewater who have health insuarance.
c)as our interval does not contain 0.8 as probable value of true proportion, we can not accept the claim that 80% have health insuarance
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.