Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A survey found that women\'s heights are normally distributed with mean 63.9 in

ID: 3231705 • Letter: A

Question

A survey found that women's heights are normally distributed with mean 63.9 in and standard deviation 2.4 in. A branch of the military requires women's heights to be between 58 in and 80 in. a. Find the percentage of women meeting the height requirement. Are many women being denied the opportunity to join this branch of the military because they are too short or too tall? b. If this branch of the military changes the height requirements so that all women are eligible except the shortest 1% and the tallest 2%, what are the new height requirements? a. The percentage of women who meet the height requirement is % Are many women being denied the opportunity to join this branch of the military because they are too short or too tall? A. Yes, because the percentage of women who meet the height requirement is fairly large. B. No, because only a small percentage of women are not allowed to join this branch of the military because of their height C. No, because the percentage of women who meet the height requirement is fairly small. D. Yes, because a large percentage of women are not allowed to join this branch of the military because of their height. b. For the new height requirement this branch of the military requires women's heights to be at least in and at most in

Explanation / Answer

a)P(58<X<80)=P((58-63.9)/2.4<Z<(80-63.9)/2.4)=P(-2.4583<Z<6.7083)=1-0.0070 =0.9930~99.30%

option B is correct

b)shortest 1%, z=-2.326

hence corresponding height =63.9-2.326*2.4=58.3

for tallest 2% ; z=2.054

hence corresponding height =63.9+2.054*2.4=68.8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote