Based on a large sample of capacitors of a certain type, a 99% confidence interv
ID: 3232669 • Letter: B
Question
Based on a large sample of capacitors of a certain type, a 99% confidence interval for the mean capacitance, in mu F, was computed to be (.20, .28). Find the value for sigma_x = sigma/Squareroot n Find a 95% confidence interval for the mean capacitance of this type of capacitor. Sixty-four independent measurements were made of the speed of light. They averaged 299, 795 km/s and had a standard deviation of sigma = 8 km/s. Circle TRUE or FALSE A 95% confidence interval for the speed of light is 299, 795 plusminus 1.96 T or F The probability is 95% that the speed of light is in the interval 299, 795 plusminus 1.96. T or FExplanation / Answer
a ) here as margin of error E=(0.28-0.20)/2)=0.04
for 99% CI ; z=2.5758
hence std error of mean =E/Z =0.04/2.5758 =0.0155
sample mean =(0.20+0.28)/2 =0.24
for 95% CI, z=1.96
hence 95% confidence interval =sample mean -/+ z*std error =0.21 ; 0.27
2) confidence interval is right : true
inference is wrong : false
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.