1.what value of z leaves 4% of the normal distribution to its right? give your a
ID: 3233219 • Letter: 1
Question
1.what value of z leaves 4% of the normal distribution to its right? give your answer to 3 decimal places.
2. If z is a standard normal random variable, then we know that the area to the right of z=1.75 is equal to the area to the left of z= ?
3. suppose the mean of a population is 71. if samples of the size 84 are collected, what is the mean of the corresponding distribution?
4. if the area of the shaded portion is 0.6808, what is value of z?
5. true of false: if a sample mean is calculated bases on 62 responses, then the shape of the distribution of the mean is gaurenteed to be bell shaped.
6. a population has a mean of 500 and a standard deviation 23. if the samples of size 100 are collected, the is the standard error of the distribution of the sample means? give your answer to the nearest tenth.
Explanation / Answer
1)for top 4 %; value of z=1.7507
2)equal to the area to the left of z=-1.75
3) mean will remain same =71
4) value of z=0.4699
5)true
6)std error =std deviation/(n)1/2 =2.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.