According to a recent poll, 26% in a certain area have high levels of cholestero
ID: 3233364 • Letter: A
Question
According to a recent poll, 26% in a certain area have high levels of cholesterol. They report that such elevated levels "could be financially devastating to the regions healthcare system" and are a major concern to health insurance providers. According to recent studies, cholesterol levels in healthy adults from the area average about 208 mg/dL with a standard deviation of about 35 mg/dL, and are roughly Normally distributed lf the cholesterol levels of a sample of 48 healthy adults from the region is taken, answer parts (a) through (d) (a) What shape will the sampling distribution of the mean have? A. The sampling distribution of the mean is normal. B. The sampling distribution of the mean is skewed right. C. The sampling distribution of the mean is skewed left. D. There is not enough information to determine the shape of the sampling distribution. (b) what is the mean of the sampling distribution? mu = mg/dL. (c) What is the standard deviation? SD(y) = mg/dL. (d) lf the sample size were increased to 110, how would your answers to parts (a) (c) change? For part (a) the shape of the distribution would For part (b) the mean of the sampling distribution would mu = mg/dL. For part (c) the standard deviation of the sampling distribution would SD(y) = mg/dL.Explanation / Answer
Part-a –Option-A as sample size n>30
Part-b-Mean=208
Part-c SD=35/sqrt(48)=5.05
Part-d Shape is normal
Be same as µ=208
Less than SD=35/sqrt(110)=3.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.