Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed
ID: 3233621 • Letter: A
Question
Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed population and test the given claim. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. In a manual on how to have a number one song, it is stated that a song must be no longer than 210 seconds. A simple random sample of 40 current hit songs results in a mean length of 228.9 sec and a standard deviation of 55.63 sec. Use a 0.05 significance level and the accompanying Minitab display to test the claim that the sample is from a population of songs with a mean greater than 210 sec. What do these results suggest about the advice given in the manual?
Explanation / Answer
Claim: it is stated that a song must be no longer than 210 seconds
H0: Mu=210
H1: Mu>210
alpha:5%
Test statictic:
sample mean=228.9 and standard deviation=55.63 and n=40
t=2.149
Conclusion:
P value=0.019 < 0.05
Since P<0.05, we reject the Ho. Hence claim is significant
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.