A researcher wishes to estimate the average amount of money a person spends on l
ID: 3233637 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate the average amount of money a person spends on lottery tickets in a year. A sample of 45 people who play the lottery was taken. The average amount these people spend on lottery in a year was found to be $23.40. It is also known that the standard deviation of all people who purchase lottery tickets is $2. Find the 95% confidence interval for the true mean amount of money spent on lottery tickets by all people in a year. A Local restaurant wants to estimate the average amount customers spend on dinner. They sample 12 customers and found their average bill was $24.96 with a standard deviation of $2.65. Find the 80% confidence interval of the true average amount spend on dinner at this restaurant.Explanation / Answer
4) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.2981
for 95% CI, z=1.96
hence 95% confidence interval=sample mean -/+ z*std error =22.8157 ; 23.9843
5)
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.765
for 80% CI and 11 degree of freedom, t=1.3634
hence 80% confidence interval=sample mean -/+ t*std error =23.9170 ; 26.0030
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.