A sample of 59 research cotton samples resulted in a sample average percentage e
ID: 3234673 • Letter: A
Question
A sample of 59 research cotton samples resulted in a sample average percentage elongation of 8.14 and a sample standard deviation of 1.48. Calculate a 95% large-sample CI for the true average percentage elongation mu. What assumptions are you making about the distribution of percentage elongation? We assume the distribution of percentage elongation is normal with the value of sigma unknown. We assume the distribution of percentage elongation is normal with the value of sigma known. We make no assumptions about the distribution of percentage elongation. We assume the distribution of percentage elongation is uniform.Explanation / Answer
mean = 8.14 , s = 1.48 , n = 59
z value at 95% CI = 1.96
CI = mean +/- z * ( s / sqrt(n))
= 8.14 =/- 1.96 * ( 1.48/sqrt(59))
= (7.762 , 8.517)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.