A car insurance company has determined that 9% of all drivers were involved in a
ID: 3235371 • Letter: A
Question
A car insurance company has determined that 9% of all drivers were involved in a car accident last year. Suppose that 12 drivers are randomly selected. a. Find the probability that at most three of the 12 drivers were involved in a car accident last year. b. Find the probability that at least one of the 12 drivers were involved in a ear accident last year. c. Compute the mean and standard deviation. Round the standard deviation to two decimal places. Mean = ______ Standard Deviation = ______ d. Would it be unusual to find that 4 drivers were involved in an accident last year? Justify your response.Explanation / Answer
p = 0.09
n = 12
P(X = x) = 12Cx * 0.09x * (1 - 0.09)12-x
a) P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3)
= 12C0 * 0.090 * 0.9112 + 12C1 * 0.091 * 0.9111 + 12C2 * 0.092 * 0.9110 + 12C9 * 0.099 * 0.913
= 0.9820
b) P(X > 1) = 1 - P(X = 0)
= 1 - 12C0 * 0.090 * 0.9112
= 1 - 0.3225
= 0.6775
c) Mean = n * p = 12 * 0.09 = 1.08
Standard deviation = sqrt(n * p * (1 - p)) = sqrt(12 * 0.09 * 0.91) = 0.99
d) P(X = 4) = 12C4 * 0.094 * 0.918 = 0.0153
Since the probability is less than 0.05, iy would be unusual to find that 4drivers were involved in an accident last year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.