A nutritionist claims that the mean tuna consumption by a person is 3.8 pounds p
ID: 3236089 • Letter: A
Question
A nutritionist claims that the mean tuna consumption by a person is 3.8 pounds per year. A sample of 60 people shows that the mean tuna consumption by a 3.3 pounds per year. Assume the population standard deviation is 1.17 pounds. At alpha = 0.06, can you reject the claim? (a) Identify the null hypothesis and alternative hypothesis. A. H_0: mu notequalto 3.3 H_a: mu = 3.3 A. H_0: mu notequalto 3.3 H_a: mu = 3.3 A. H_0: mu notequalto 3.3 H_a: mu = 3.3 B. H_0: mu > 3.8 H_a: mu lessthanorequalto 3.8 C. H_0: mu = 3.8 H_a: mu notequalto 3.8 D. H_0: mu > 3.3 H_a: mu lessthanorequalto 3.3 E. H_0: mu lessthanorequalto 3.8 H_a: mu > 3.8 F. H_0: mu lessthanorequalto 3.3 H_a: mu > 3.3 (b) Identify the standardized text statistic: z =Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample Z hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 3.8
HA : 3.8
Standard deviation = 1.17
Hypothesis test results:
Hence,
Standardized test statistic (z) = -3.31
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value 60 3.3 0.15104635 -3.3102422 0.0009Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.