Suppose that 80% of computers use an Intel processor. (a) Suppose 2 computers ar
ID: 3237089 • Letter: S
Question
Suppose that 80% of computers use an Intel processor. (a) Suppose 2 computers are randomly selected (assume independence). Find the probability that the first computer or second computer has an Intel processor, i.e. find P(I_1 union I_2). (b) Suppose 2 computers are randomly selected (assume independence). Find the probability that exactly 1 has an Intel processor. (c) Suppose 4 computers are randomly selected (assume independence). Find the probability that 1 or more contain an Intel processor.Explanation / Answer
Probability of having an intel processor = 0.8
a) P(first or second computer has an intel processor) = 1 - P(both does not have intel processor)
= 1 - 0.2x0.2 = 0.96
b) P(exactly 1 out of 2 has an intel processor) = 0.8x0.2 + 0.2x0.8 = 0.32
c) P(1 or more out of 4 has an intel processor) = 1 - P(none has an intel processor)
= 1 - 0.24
= 0.9984
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.