According to a survey conducted in a certain year by the Federal Communications
ID: 3237168 • Letter: A
Question
According to a survey conducted in a certain year by the Federal Communications Commission (FCC) of 3005 adults who were home broadband users, 33.5% of those surveyed had switched their service over the past 3 years. Of those who had switched service in the past 3 years, 53% were very satisfied, 37% were somewhat satisfied, and 10% were not satisfied with their service. Of the 66.5% who had not switched service in the past 3 years, 48% were very satisfied, 41% were somewhat satisfied, and 11% were not satisfied with their service.
(a) What is the probability that a participant chosen at random had not switched service in the past 3 years and was very satisfied with their service?
(b) What is the probability that a participant chosen at random was not satisfied with their service?
Explanation / Answer
very satisfied somewhat satisfied not satisfied total
switched 17.755 12.395 3.35 33.5
not switched 31.92 27.265 7.315 66.5
Total 49.675 39.66 10.665 100
(a) P(not swichedd & very satisfied) = 31.92/100 = 0.3192
(b) P(not satisfied) = 10.665/100 = 0.10665
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.