This problem can be solved manually or using Excel\'s Test Statistics or Estimat
ID: 3237514 • Letter: T
Question
This problem can be solved manually or using Excel's Test Statistics or Estimators workbooks. a. A random sample of 11 observations was taken from a normal population. The sample mean and standard deviation are x = 74.5 and s = 9. Can we infer at the 5% significance level that the population mean is greater than 70? b. Repeat Part (a) assuming that you know that the population standard deviation is sigma = 90. Can we infer at the 5% significance level that the population mean is greater than 70? c. Explain why the conclusions produced in Parts (a) and (b) differ. The Student t distribution is the standard normal.Explanation / Answer
A. ho:null hypothesis : u<=70
Ha:u>70
we need one tail test
t-stat=X-u/SE SE=SD/SQRT(N) =(74.5-70)/(9/SQRT(11)) =1.66
P(X<1.66)=0.95 WHICH is more than significance level we cnt reject null hypothesis
b. sd=90 t-stat=(4.5)/90/sqrt(11)=0.165
P(X<0.16)=0.56 WHICH is more than significance level we cant reject null hypothesis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.