Evergreen Fertilizer Company produces fertilizer. The company\'s fixed monthly c
ID: 3237597 • Letter: E
Question
Evergreen Fertilizer Company produces fertilizer. The company's fixed monthly cost is $25000 and its variable cost per pound of fertilizer is 0.15. Evergreen sells the fertilizer for S0A0 per pound. Determine the following: Use analytical method and determine the break even volume for the company If price increases from $0.4 to $0.8 in steps of 0.1 what effect will these changes have on the break even volume? (Assume only price changes while other parameters remain the same) If the variable cost increases from $0.0.15 to $0.25 in steps of 0.05 what are the new break even volume? (Assume only variable cost changes while other parameters remain the same) If the company incurs an advertising expenditure of$140000 per year, what effect will the change have on the break even volume? If the company sells 120,000 pounds, what will be the profits/losses? If the company wants to earn a profit of$120,000 how much fertilizer should the company sell?Explanation / Answer
a) break even volume = fixed cost / ( selling price per pound - variable cost per pound)
= 25000/( 0.40-0.15) = 100,000 pounds
b) break even volume = fixed cost / ( selling price per pound - variable cost per pound)
= 25000/ (0.80-0.15) =384,641.5pounds
c) break even volume = fixed cost / ( selling price per pound - variable cost per pound)
= 25000/( 0.40-0.25) =166,666.6 pounds
d) break even volume = fixed cost / ( selling price per pound - variable cost per pound)
= 140000/(0.40-0.15) =560,0000 pounds
e) company sells 120,0000 pounds
we have got break even volume =100,000 pounds
so we have profit/losses = 20,000 pounds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.