A city school district has students take a mathematics test at the end of eighth
ID: 3238232 • Letter: A
Question
A city school district has students take a mathematics test at the end of eighth grade to determine placement in high school math courses. The scores of this test are approximately normally distributed with a mean of 73 and a standard deviation of 9. The Empirical Rule states that in a normal distribution, 68% of values are within one standard deviation of the mean, 95% of values are within two standard deviations of the mean, and 99.7% of values are within three standard deviations of the mean. Using the Empirical Rule, complete the table to show the probability, as a percent, that a random student receives a score less than 55, between 55 and 82, and above 82. Express all answers to the tenths place.Explanation / Answer
55 is 2 standard deviations below mean
So, probability of less than 55 = (1 - 0.95)/2 = 0.025
Probability of score between 55 and 73 = 0.95/2 = 0.475
Probability of score between 73 and 82(one standard deviation above mean) = 0.68/2 = 0.34
So, probability of score between 55 and 82 = 0.475+0.34 = 0.815
Probability of score below 82 = Probability of score below 73 + Probability of score between 73 and 82
= 0.5 + 0.34 = 0.84
So, probability of score above 82 = 1-0.84 = 0.16
Description Probability (%) less than 55 2.5 between 55 and 82 81.5 above 82 16Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.