It is found that the time (in minutes) required by a predator to find a prey is
ID: 3238895 • Letter: I
Question
It is found that the time (in minutes) required by a predator to find a prey is a random variable that is exponentially distributed with mu = 30. A. According to this distribution, what is the longest time within which the predator will be 80% certain of finding a prey? B. What is the probability that the predator will have to spend more than 1 hour looking for a prey? A. The longest time within which the predator will be 80% certain of finding a prey is minutes (Round to one decimal place as needed) B. The probability that the predator we have to spend more than 1 hour looking for a prey is (Round to four decimal places as needed)Explanation / Answer
mean = 30 min
a = lambda = 1 / 30
f(x) = a*e^(-ax)
F(x) = 1 -e^(-ax)
a) longest time
P(X < t) = 0.80
1 - e^(-t/30) = 0.80
e^(-t/30) = 0.20
t = 48.2831 min
b) P(X> 1 hour) = P(X> 60) = 1- P(X < 60) = 1 -F(60) = 1- (1 -e^(- 1/30 *60))
= e^(-2)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.