Hannah coaches a youth soccer team in Philadelphia. Tomorrow night, they have a
ID: 3239500 • Letter: H
Question
Hannah coaches a youth soccer team in Philadelphia. Tomorrow night, they have a game. Suppose there is a 45% chance that her team will lose. Regardless of whether her team loses, Hannah figures there is a 50% chance that a parent will complain about something to her after the game. From previous seasons, Hannah knows that the probability that her team loses and a parent complains is 35%. (Hint: Organize and label the given information first before starting. Write out the probability statement for each question before calculating anything.)
(Round all probabilities to four decimals)
Explanation / Answer
P(lose) = 0.45, P(parent complain) = 0.5, P(lose and parent complain) = 0.35
a) P(parent complain | team loses) = P(parent complain and team loses)/P(team loses) = 0.35/0.45 = 0.7778
b) P(loses | parent complain) = P(parent complain and team loses)/P(parent complain) = 0.35/0.5 = 0.7
c) P(win) = 1 - P(lose) = 1 - 0.45 = 0.55
d) P(loses | parent does not complains)*P(parent does not complain) + P(loses | parent complains)*P(parent complains) = P(loses), P(loses | parent does not complains) = 0.2
By bayes theorem,
P(parent does not complain | loses) = P(loses | parent does not complain)*P(parent does not complain)/P(loses)
= 0.2 * 0.5/0.45 = 0.2222
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.