Based on data from a statistical abstract, only about 20% of senior citizen (65
ID: 3239564 • Letter: B
Question
Based on data from a statistical abstract, only about 20% of senior citizen (65 years old or older)get the each year. However, about 30% of the people under 65 years old get the each year. In the genera: population, there are 19% senior citizens (65 years old or older). (a) What is the probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the this season? (b) What is the probability that a person selected at random from general population in a person under age 65 who will get the this year? (c) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 89% senior citizen. (d) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 46% senior citizen.Explanation / Answer
We will use the definition of conditional probability to solve these problems.
P(A and B) = P(A) *P(B | A)
(a)
P(senior citizen and get flu this season) = P(senior citizen)*P(get flu this season | senior citizen) = 0.10*0.20=0.02
(b)
P(under age 65 and get flu this season) = P(under age 65)*P(get flu this season | under age 65) = (1-0.10)*0.30 = 0.27
(c)
(a) P(senior citizen and get flu this season) = 0.59*0.20 = 0.118
(b) P(under age 65 and get flu this season) = (1-0.59)*0.30 = 0.123
(d)
(a) P(senior citizen and get flu this season) = 0.46*0.20 = 0.092
(b) P(under age 65 and get flu this season) = (1-0.46)*0.30 = 0.162
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.