The outcomes of your undergraduate courses are counted where A = 4.0, A- = 3.7,
ID: 3240081 • Letter: T
Question
The outcomes of your undergraduate courses are counted where A = 4.0, A- = 3.7, ...D =1. Using the Grades you received in undergrad and the probability of each grade, a probability table was created as below. Use the table. In a randomly selected class, what is the probability you received a grade higher than a B?
Outcome P(outcome)
4 .18
3.7 .12
3.3 .00
3 .20
2.7 .25
2.3 .15
2.0 .08
1.7 .02
Explanation / Answer
P(Grade higher than B)
= P(X > 3.3)
= P(X = 3.7) + P(X = 4)
= 0.22 + 0.18
= 0.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.