5. Based on 10 pairs of data, a sample correlation coefficient is r = -0.8742. a
ID: 3241238 • Letter: 5
Question
5. Based on 10 pairs of data, a sample correlation coefficient is r = -0.8742.
a) Assuming a 0.05 level of significance, what is the critical value of r (from the chart)?
1. 0.798
2. 0.666
3. 0.765
4. 0.632
b) Is the sample correlation coefficient significant? Answer 'Yes' or 'No'.
6. The closer that r is to ______, the stronger the correlation.
7. A professor wants to try to predict the score on a final based on the score on the midterm . Based on previous data, the equation of the regression line is y = 23.78 + 0.71x, where x is the midterm grade and y is the final grade.
Use this equation to predict the final score when the midterm grade is 87. Round your answer to the nearest whole number.
8. Which correlation coefficient indicates a stronger correlation: r = -0.5894 or r = 0.8756?
9. True or False: There is a strong positive correlation between soup sales and the number of vehicular accidents on I-5. This means that buying more soup causes more car accidents.
a. -1 or 1Explanation / Answer
6) a) The closer that r is to -1 or 1, the stronger the correlation
7) y = 23.78 + 0.71x
Given x = 87
So, predicted y = 23.78+0.71x87 = 85.55
8) r = 0.8756 has stronger correlation
9) False - correlation doesnt imply causation. So, even if correlation is there, the cause can be something else
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.