Consider the following hypothesis test. H_0: sigma_1^2 = sigma_2^2 H_a: sigma_1^
ID: 3241482 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test. H_0: sigma_1^2 = sigma_2^2 H_a: sigma_1^2 notequalto sigma_2^2 a. What is your conclusion if n_1 = 21, s_1^2 = 8.4, n_2 = 26, and s_2^2 = 4? Use alpha = .05 and the p-value approach. Calculate the value of the test statistic (to 2 decimals). The p-value is between .05 and .05 What is your conclusion? Cannot conclude that the two population variances are different b. Repeat the test using the critical value approach. What is the rejection rule for this hypothesis test? What is your conclusion? Cannot conclude that the two population variances are different.Explanation / Answer
Solution:-
The test statistic is F = s12 / s22
= 8.4 / 4
= 2.10
Critical value of z = 1.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.