5. According to Gallup Institute (http://gallup.com), 45.5% of economically acti
ID: 3245227 • Letter: 5
Question
5. According to Gallup Institute (http://gallup.com), 45.5% of economically active adult population of the U.S. has a good job (30+ work hours per week with a regular paycheck), based upon Gallup’s daily tracking poll with 1,000 randomly selected people, conducted on December 3, 2016.
(a) Find the 99% lower confidence bound.
(b) Fill in the blanks and explain your reasoning. The use of the curve was more appropriate for this problem than curve, because ——— ——— ————————————————————————————————————————
Explanation / Answer
Answer to part a)
Formula of lower confidence bound is:
p^ - z* SE
.
SE = sqrt(p^*(1-p^)/n)
.
We got p^ = 0.455 ( or 45.5%)
n = 1000
.
z value for 99% confidence level is : 2.58
.
On plugging the values we get:
0.455 - 2.58 * sqrt(0.455*0.545/1000) , 0.455 + 2.58 * sqrt(0.455*0.545/1000)
0.4144 , 0.4956
Thus the lower bound is 0.4144
.
Answer to part b)
We made use of normal curve in this question because , it is a question related to Proportions , and the conditions of proportions are as follows:
.
we got n =1000 , p = 0.455
np = 1000 *0.455 = 455 > 10
n(1-p) = 1000 * 0.545 = 545 > 10
.
Thus both the conditions are satsified , hence the use of normal curve is justified for this problem
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.