Given a sample size of n = 256. Let the variance of the population be 2 = 8.41.
ID: 3245352 • Letter: G
Question
Given a sample size of n = 256. Let the variance of the population be 2 = 8.41. Let the mean of the sample be xbar = 4. Construct a 95% confidence interval for µ, the mean of the population, using this data and the central limit theorem.
a. What is the standard deviation of the population?
b. What is the standard deviation of means of sample size n, xbar, i.e. xbar , in terms of and n?
c. Is this a one-sided or two-sided problem?
d. What value of z should be used in computing k, the margin of error, where z = k/xbar ? e. What is k?
f. Write the 95% confidence interval for µ based on xbar and k, (xbar – k) < µ < (xbar + k) g. Using the Z-score applet “Area from a value”. Let the Mean = 6, and SD = xbar. Choose “Between (xbar -k) and (xbar + k)”. Hit “Recalculate”. Does the probability approximately equal 0.95? (yes or no). Include a screen shot of your answer.
Explanation / Answer
sol:
n=256
n>30
2 = 8.41.
standard deviation of the population
standard deviation =sqrt(8.41)
=2.9
b. What is the standard deviation of means of sample
=standard deviation/sqrt(sample sizE)
=2.9/sqrt(4)
=2.9/2=1.45
Solutionc:
two-sided problem
Solutiond:
z alpha/2 f for 95%=1.96
z=1.96/1.45
z=1.352
k=1.96
95% confidence interval for µ based on xbar and k
=4-1.96(1.45) and 4+1.96(1.45)
=1.158 and 6.842
we are 95% confident that the true population mean lies in between
1.158 and 6.842
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.