Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The U.S. Bureau of Labor Statistics publishes data on the benefits offered by sm

ID: 3245888 • Letter: T

Question

The U.S. Bureau of Labor Statistics publishes data on the benefits offered by small companies to their employees. Only 42% offer retirement plans while 61% offer life insurance. Suppose 31% offer both retirement plans and life insurance as benefits. If a small company is randomly selected, determine the following probabilties:

a. The company offers a retirement plan given that they offer life insurance.
b. The company offers life insurance given that they offer a retirement plan.
c. The company offers life insurance or a retirement plan.
d. The company offers a retirement plan and does not offer life insurance.
e. The company does not offer life insurance if it is known that they offer a retirement plan.

*(Round your answers to 4 decimal places.)
**(Round your answers to 2 decimal places.)

A) *

B) *

C) **

D) **

E) *

Explanation / Answer

The company offers retirement plans =42%

so,                                    P(R) =0.42

The company offers life insurance =61%

so,                                    P(I) = 0.61

The company offers retirement plan and insurance =31%

so,                                    P(RI) =0.31

a) Probability of company offers a retirement plan given that they offers a life insurance

                            P(R/L) =P(RI)/P(I) =0.31/0.61=0.5082

b) Probability of company offers life insurance given that they offers a retirement plan

                            P(L/R) = P(RI)/P(R) =0.31/0.42 =0.7381

c) Probability of company offers insurance or retirement plan

                            P(IUR) = P(I) +P(R)- P(RI) =0.61+0.42 -0.31 =0.72

d) Probability of company offers a retirement plan and does not offers life insurance

                            P(R) –P(RI) =0.42- 0.31 =0.11

e) Probability of company does not offer life insurance if it is known that offer a retirement plan

                            [P(R) – P(RI)] /P(R) =0.11/0.42 =0.2620

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote