A certain bowler can bowl a strike 90% of the time. What is the probability that
ID: 3246832 • Letter: A
Question
A certain bowler can bowl a strike 90% of the time. What is the probability that she A) goes three consecutive frames without a strike? B) makes her first strike in the third frame? C) has at least one strike in the first three frames? D) bowls a prefect game (12 consecutive strikes)? (Type as an interger or decimal rounded to the nearest thousandth as needed) A certain bowler can bowl a strike 90% of the time. What is the probability that she A) goes three consecutive frames without a strike? B) makes her first strike in the third frame? C) has at least one strike in the first three frames? D) bowls a prefect game (12 consecutive strikes)? (Type as an interger or decimal rounded to the nearest thousandth as needed) A) goes three consecutive frames without a strike? B) makes her first strike in the third frame? C) has at least one strike in the first three frames? D) bowls a prefect game (12 consecutive strikes)? (Type as an interger or decimal rounded to the nearest thousandth as needed)Explanation / Answer
a) P(three consecutive frames without a strike ) = (0.10^3) = 0.001
b) 0.9*(0.1^2) = 0.009
c) P(X>=1)
= 1-P(X = 0)
= 1-0.001
= 0.999
d) P(x =12)
= 0.9^12 = 0.282
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.