Find the sample proportion of candy that are red Use the result to construct a 9
ID: 3247104 • Letter: F
Question
Find the sample proportion of candy that are red
Use the result to construct a 90% confidence interval estimate of the population percentage of candy that is red
Red
Blue
Brown
Green
Yellow
0.933
0.738
0.959
0.892
0.902
0.996
0.935
0.813
0.887
0.772
0.815
0.875
0.724
0.958
0.785
0.992
0.754
0.846
0.727
0.877
0.741
0.972
0.715
0.813
0.927
0.746
0.873
0.925
0.751
0.836
0.884
0.914
0.997
0.983
0.818
0.995
Red
Blue
Brown
Green
Yellow
0.933
0.738
0.959
0.892
0.902
0.996
0.935
0.813
0.887
0.772
0.815
0.875
0.724
0.958
0.785
0.992
0.754
0.846
0.727
0.877
0.741
0.972
0.715
0.813
0.927
0.746
0.873
0.925
0.751
0.836
0.884
0.914
0.997
0.983
0.818
0.995
Explanation / Answer
Solution:
Number of red candy = 5
Pieces of candy in sample bag = 36
The proportion of red candy = 5/36 = 0.1388
z /2 = z0.05 = 1.645
E = z/2 × (p * q / n)
= 1.645 × sqrt[0.1388(0.8612)/36]
= 0.09478
p = 0.1388 ± 0.09478
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.