Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics stude
ID: 3248077 • Letter: F
Question
Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 90% confidence that the sample mean is ±7 IQ points of the true mean. Assume that the standard deviation is 17 and determine the required sample size.
Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 90% confidence that the sample mean is t7 lQ points of the true mean. Assume that the standard deviation is 17 and determine the required sample size. n (Round up to the nearest integer.)Explanation / Answer
= 17
Z for 90% confidence interval = Z0.95 = 1.645
Margin of error, E = Z0.95 * / sqrt(n)
or, 7 = 1.645 * 17 / sqrt(n)
or, sqrt(n) = 1.645 * 17 / 7
or, sqrt(n) = 3.995
or, n = 15.96
or, n = 16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.