An investment consultant tells her client that the probability of making a posit
ID: 3249122 • Letter: A
Question
An investment consultant tells her client that the probability of making a positive return with her suggested portfolio is 0.90. What is the risk, measured by standard deviation, that this investment manager has assumed in his calculation if it is known that returns from her suggested portfolio are normally distributed with a mean of 6%?
I already have the answer but can you please explain this question like you're explaining it to someone who has never done this before because thats how i feel right now :/ Thank you
Explanation / Answer
answer
The probability of a positive return is
1Pr[1Pr[negative return]]
so
Pr[Pr[negative return]=0.1]=0.1
The z-score associated with a probability of 0.1 is (looking this up in the table)
z=1.28155z=1.28155
z=00.06=1.28155
z=00.06=1.28155
=0.061.28155=0.04681824.68%
=0.061.28155=0.04681824.68%
looks like they are actually off by 0.01% but it's closer than the other answers.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.