Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random sample of 88 light had a mean life of x = 497 hours. Assume that sigma

ID: 3249681 • Letter: A

Question

A random sample of 88 light had a mean life of x = 497 hours. Assume that sigma = 27 hours. Construct a 90% confidence interval for the mean life, mu, of all light bulbs of this type. Determine the margin of error in estimating the population mean, mu. A sample of 43 washing machines yields a mean replacement time of 10.5 years. Assuming that sigma = 2.1 years, find the margin of error in estimating mu at the 90% level of confidence. Compute the sum of squares. A one-way ANOVA is to be performed. Independent random samples are selected from three different populations. The sample data are given in the table below. Compute the total sum of squares, SST.

Explanation / Answer

6.

n = 88

xbar = 497 hours

sigma = 27 hours

90% interval is : 497 +/- 1.645*27/sqrt(88)

= 492.265 to 501.734

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote