A bakery has determined that the number of loaves of its white bread demanded da
ID: 3249732 • Letter: A
Question
A bakery has determined that the number of loaves of its white bread demanded daily has a Normal distribution with mean of 7, 200 loaves and standard deviation of 300 loaves. Based on cost considerations, the bakery has decided that its best strategy is to produce a sufficient number of loaves so that it will fully meet the demand on 94% of all days. a) How many loaves of bread the bakery should produce daily? b) Based on the answer in part (a), on what percentage of days will the bakery be left with more than 500 loaves of unsold bread?Explanation / Answer
Let A be the number of loaves of bread to be produced daily
Given that P(X <A) = 0.94
Mean = 7200
Standard deviation = 300
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation)
So, P(Z < (A - 7200)/300) = 0.94
From standard normal distribution table,
(A - 7200)/300 = 1.555
A = 7666.5
So, number of loaves to be produced = 7667
b) More lan 500 loaves unsolved means, demand was less than 7667-500 = 7167
P(X < 7167) = P(Z < (7167 - 7200)/300)
= P(Z < -0.11)
= 0.4562
So, on 45.62% days, the bakery will be left with more than 500 loaves of unsold bread
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.