Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to a recent poll, 26% of adults in a certain area have high levels of

ID: 3251728 • Letter: A

Question

According to a recent poll, 26% of adults in a certain area have high levels of cholesterol. They report that such elevated levels "could be financially devastating to the regions healthcare system" and are a major concern to health insurance providers. According to recent studies, cholesterol levels in healthy adults from the area average about 208 mg/dL, with a standard deviation of about 30 mg/dL, and are roughly Normally distributed. If the cholesterol levels of a sample of 49 healthy adults from the region is taken, answer parts (a) through (d) (a) What is the probability that the mean cholesterol level of the sample will be no more than 208? P(y lessthanorequalto 208) = 5000 (Round to four decimal places as needed.) (b) What is the probability that the mean cholesterol level of the sample will be between 203 and 213? P(203

Explanation / Answer

here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =4.2857

hence P(y<208)=P(Z<0)=0.5

b)P(203<y<213|)=P((203-208)/4.2857<Z<(213-208)/4.2857)=P(-1.1667<Z<1.1667)=0.8783-0.1217=0.7566

c)P(X<198)=P(Z<-2.3333)=0.0098

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote