Use the following information for questions (10) - (12). The mean number of appl
ID: 3252110 • Letter: U
Question
Use the following information for questions (10) - (12). The mean number of apples on an apple tree is 125 with a standard deviation of 15. Assume the distribution of number of apples on a tree is uni modal and symmetric and so the Empirical Rule applies. What is the probability a randomly chosen tree will have between 80 and 170 apples? (a) 68% (b) 95% (c) 99.7% Between which two values Jo we find the middle 68% of values from the apple distribution? (a) 90 to 155 (b) 110 to 155 (c) 110 to 140 (d) 140 to 155 What is the probability a randomly chosen tree has between 140 and 155 apples? (a) 34% (b) 13.5% (c) 81.5% (d) 68%Explanation / Answer
10).
80 and 170 are 125-3*15 and 125+3*15, 3 sd limits.
Answer: c 99.7%
11).
68% falls within 1 sd limits
Lower value =125-15=110
10).
80 and 170 are 125-3*15 and 125+3*15, 3 sd limits.
Answer: c 99.7%
11).
68% falls within 1 sd limits
Lower value =125-15=110
Upper value =125+15=140
12).
140=125+1sd
155= 125+2sd
Below 155, 97.5% falls
Below 140, 84% falls
Between 140 and 155, (97.5-84)=13.5% falls.
Answer: b 13.5%
Upper value =125+15=140
12).
140=125+1sd
155= 125+2sd
Below 155, 97.5% falls
Below 140, 84% falls
Between 140 and 155, (97.5-84)=13.5% falls.
Answer: b 13.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.