Harrison and Kowal Publishing company is considering publishing a paperback text
ID: 3254017 • Letter: H
Question
Harrison and Kowal Publishing company is considering publishing a paperback textbook on spreadsheet applications for business. The fixed cost of manuscript preparation, textbook design, and production setup is estimated to be $80,000. Variable production and material costs are estimated to be $3 per book. Demand over the life of the book is estimated to be 4,000 copies. The publisher plans to sell the text to college and university bookstores for $20 each. What is the breakeven point? Show work please
Explanation / Answer
Solution:-
20*X = 80000+3X
=> 20*X - 3X = 80000
=> 17X = 80000
=> X = 80000/17
=> X = 4705.8824
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.