The lives of certain extra-life light bulbs are normally distributed with a mean
ID: 3254072 • Letter: T
Question
The lives of certain extra-life light bulbs are normally distributed with a mean equal to 1350 hours and a standard deviation equal to 18 hours. 1. What percentage of bulbs will have a life between 1350 and 1377 hr? 2. What percentage of bulbs will have a life between 1341 and 1350 hr? 3. What percentage of bulbs will have a life between 1338 and 1365 hr? 4. What percentage of bulbs will have a life between 1365 and 1377 hr? 5. What percentage of bulbs will have a life between 1338 and 1344 hr? 6. What percentage of the bulbs will last longer than 1386 hr? 7. What percentage of the bulbs will last less than 1323 hr? 8. The 10 percent of the bulbs with the longest life will last longer than how many hours? 9. The 20 percent of the bulbs with the shortest life will last no longer than how many hours?Explanation / Answer
(a)
Calculating z-score as:
z = (1377-1350)/18 = 1.5
Using cumulative z-table, the required probability is: 0.93-0.50 = 0.43
(b)
Calculating z-score as:
z = (1341-1350)/18 = -0.5
Using cumulative z-table, the required probability is: 0.50-0.308 = 0.192
(c)
Calculating z-score as:
z = (1365-1350)/18 = 0.833
Using cumulative z-table, the probability for this z-score is: 0.797
At x = 1338,
z = (1338-1350)/18 = -0.67
Using cumulative z-table, the probability for this z-score is: 0.251
So, required probability is: 0.797-0.251 = 0.546
(d)
Calculating z-score as:
z = (1365-1350)/18 = 0.833
Using cumulative z-table, the probability for this z-score is: 0.797
At x = 1377,
z = (1377-1350)/18 = 1.5
Using cumulative z-table, the probability for this z-score is: 0.933
So, required probability is: 0.933-0.797 = 0.136
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.