Suppose a government department would like to investigate the relationship betwe
ID: 3254325 • Letter: S
Question
Suppose a government department would like to investigate the relationship between the cost of heating a home during the month of February in the Northeast and the home's square footage. The accompanying data set shows a random sample of 10 homes. Construct a 90% confidence interval to estimate the average cost in February to heat a Northeast home that is 2,800 square feet.
Heating_Cost_($) Square_Footage
340 2420
290 2410
290 2010
270 2240
310 2330
450 2620
330 2230
400 3120
330 2530
380 2910
Explanation / Answer
We estimate a simple linear regression equation:
using excel add in
equation:
Heating cost=34.4+.123*Sqfeet
so for 2800 sqft
Heating cost=34.4+.123*2800=378.8
Now, prediction interval:
SE= SQRT[MSE*{1+1/n+(xh-x_mea)^2/(Sxx)}] ==SQRT(1675.14*(1+1/10+(2800-2482)^2/(10*98856))) = 44.89
t==T.INV.2T(0.1,9) = 1.83
Predictio interval= predicted value +- t*SE=
formula:
SUMMARY OUTPUT Regression Statistics Multiple R 0.725462 R Square 0.526294 Adjusted R Square 0.467081 Standard Error 40.92849 Observations 10 ANOVA df SS MS F Significance F Regression 1 14888.87 14888.87 8.888129 0.017566 Residual 8 13401.13 1675.141 Total 9 28290 Coefficients Standard Error t Stat P-value Lower 95% Upper 95% Lower 95.0% Upper 95.0% Intercept 34.39913 102.9871 0.334014 0.746956 -203.09 271.8878 -203.09 271.8878 0.122724 0.041165 2.981297 0.017566 0.027798 0.21765 0.027798 0.21765Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.