Suppose that Y is unknowns with mu =30, sigma = 8, p = 0.8 and z-score = 2.5 the
ID: 3254474 • Letter: S
Question
Suppose that Y is unknowns with mu =30, sigma = 8, p = 0.8 and z-score = 2.5 then find the actual equivalent raw score for Y? 30 50 24 20 None of these The time to complete an exam is approximately Normal with a mean of 70 minutes and a standard deviation of 10 minutes. Using the 68-95-99.7 rule, what percentage of students will complete the exam in under an hour? 68% 5% 16% 32% None of these If two events have no outcomes in common, then those two events are _____independent conditional mutually exclusive None of these Two events are considered _____if the outcome of one does not influence the outcome of the other? mutually exclusive independent conditional None of theseExplanation / Answer
6) = 30
= 8
Z = (X - ) /
or, 2.5 = (X - 30) / 8
or, X = 2.5 * 8 + 30
or, X = 50 (ans)
7) = 70
= 10
Z = (X - ) /
Z for 1 hour or 60 minutes = (60 - 70) / 10 = -1
P(X < 60) = P(Z < -1) = (100 - 68) / 2 = 16% (ans)
8) The two events are mututally exclusive.
9) The events are considered independent,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.