It Is estimated that 3% of the athletes competing in a large tournament are user
ID: 3255551 • Letter: I
Question
Explanation / Answer
P(Tests negative and not a user of an illegal drug)
= 0.9*(1 - 0.03)
= 0.9*0.97
= 0.8730
Hence,
Option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.