Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 41 A company that owns department stores advertised for one month on te

ID: 3255938 • Letter: Q

Question

Question 41

A company that owns department stores advertised for one month on television and radio and in newspapers and spend the same amount of money on each of these three media. A random sample of 900 customers who visited this company's department stores during that month as a result of these promotional advertisements was asked which advertising medium was most effective in getting each of them to visit the stores. The responses of these customers are recorded in the following table.

Advertising Medium

Television

Radio

Newspaper

Medium that was most effective

330

295

275



Using 5% level of significance, we would like to test the null hypothesis that these three media sources have the same promotional impact on customers. The test and critical statistics are:

Select one:

A. 5.991 and 5.1667 respectively

B. 5.1667 and 7.815 respectively

C. 5.1667 and 5.991 respectively

D. 7.815 and 5.1667 respectively

-

Question 42

Select one:

A. LCL=85 UCL=95

B. LCL=74 UCL=86

C. LCL=80 UCL=110

D. LCL=20 UCL=170

-

Question 43

Select one:

A. [0.851 - 0.949]

B. [0.876 - 0.924]

C. [0.898 - 0.902]

D. [0.10 - 0.90]

Advertising Medium

Television

Radio

Newspaper

Medium that was most effective

330

295

275

Explanation / Answer

41)

applying chi square goodness of fit:

here test stat =5.1667

and for 2 degree of freedom and 5% level of significance ; critical value =5.991

therefore C. 5.1667 and 5.991 respectively

42)

here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =5

hence control limits =mean -/+ 3*std error =80 ; 110

C. LCL=80 UCL=110

43)

here p=0.9 ; n=144

std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.025

for 95% CI; z=1.96

hence 95% confidence interval =estimated proportion -/+ z*std error =0.851 ; 0.949

option A. [0.851 - 0.949]

observed Expected Chi square medium Probability O E=total*p =(O-E)^2/E television 1/3 330.000 300.00 3.00 Radio 1/3 295.000 300.00 0.08 Newspaper 1/3 275.000 300.00 2.08 1 900 900 5.1667
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote