A researcher wishes to estimate, with 95% confidence, the population proportion
ID: 3257503 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 95% confidence, the population proportion of adults who think the president of their country can control the price of gasoline. Her estimate must be accurate within 11% of the true proportion.
a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed.
b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 44%
of the respondents said they think their president can control the price of gasoline.
c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
For 95% the critical z value is 1.96
E = 11% = 0.11
Question a)
n = (zc / E)^2*p*(1-p)
Here p not given so we take as 50% (0.5)
N = (1.96/0.11)^2*0.5*(1-0.5)
= (1.96/0.11)^2*0.5*0.5
= 79.4
~ 79
Answer: 79
Note: In few cases they consider the answer as 80
Question b)
P = 0.44
N = (1.96/0.11)^2*0.44*(1-0.44)
= (1.96/0.11)^2*0.44*0.56
= 78.2
~ 78
Answer: 78
Note: In few cases they consider the answer as 79
Question c)
Answer: As the p-value got changes in part ( b ) we find the sample size got decreased.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.