Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Clearly show how Ipsos Reid obtained the margin of error quoted in the third par

ID: 3258821 • Letter: C

Question

Clearly show how Ipsos Reid obtained the margin of error quoted in the third paragraph. Remember that pollsters use the "worst case" choice of p in their margin of error calculation. Construct a 99% confidence interval for the percentage of adult British Columbians who think that the Canadian military mission in Afghanistan has been "very effective" so far. In your answer: - check the conditions, - show the details of your CI construction, and - interpret your interval. Suppose that you wanted to investigate student opinion regarding the effectiveness of the Canadian military mission in Afghanistan by taking a random sample of students. You want your estimate of the percentage of students rating the mission "very effective" to be within 2% at a 90% confidence level. How large a random sample would you need? In your calculation, clearly indicate your thinking on your choice of values for pq.

Explanation / Answer

Answer:

a).

p value for worst case =0.5

z values for 95% ( 19 out of 20) 1.96

margin of error= z*se

=1.96*sqrt(0.5*0.5/550) =0.04178

Or 4.2%

b).

p=0.1, n=550

Both np and n(1-p) > 10, conditions holds.

Z value for 99% = 2.576

Lower limit = 0.1-2.576*sqrt(0.1*0.9/550) =0.067

upper limit = 0.1+2.576*sqrt(0.1*0.9/550) =0.133

99% CI = (6.7% to 13.3%)

we are 99% confident that percentage of adult British Colombians think that Canadian military mission in Afghanistan is effective falls in the interval (6.7% to 13.3%).

c).

Sample size calculation

p=1/10=0.1

For 90%, z=1.645

d=0.02

Sample size = (z2*p*(1-p))/d2

= (1.6452*0.1*0.9)/0.022

=608.8

The sample size required= 609

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote