Dottie\'s Tax Service specializes in federal tax returns for professional client
ID: 3258830 • Letter: D
Question
Dottie's Tax Service specializes in federal tax returns for professional clients, such as physicians, dentists, accountants, and lawyers. A recent audit by the IRS of the returns she prepared indicated that an error was made on 10% of the returns she prepared last year. Assuming this rate continues into this year and she prepares 53 returns, what is the probability that she makes errors on. a. More than 5 returns? (Round z-score computation to 2 decimal places and your final answer to 4 decimal places.) b. At least 5 returns? (Round z-score computation to 2 decimal places and your final answer to 4 decimal places.) c. Exactly 5 returns? (Round z-score computation to 2 decimal places and your final answer to 4 decimal places.)Explanation / Answer
X - number of return which makes an error
n = 53 , p =0.1
X is binomial
we will appreoximate it using normal distribution
mean = np = 53*0.1 = 5.3
sd =sqrt(npq) =sqrt(53*0.1*0.9) = 2.18403296
Z = (X - 5.3 )/2.18403296
P(X > 5)
=P(X> 5.5) due to continuity correction
=P(Z> (5.5-5)/2.18403296)
= P(Z> 0.22893 )=0.4095
b) P(X > = 5)
=P(X> 4.5) due to continuity correction
=P(Z> (4.5-5)/2.18403296)
=P(Z > -0.22893) =0.5905
c)P(X =5)
P(4.5 < X< 5.5)
due to continuity correction
=P( (4.5-5)/2.18403296 <Z< (5.5-5)/2.18403296 )
=P(-0.22893 < Z< 0.22893 )
=0.1811
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.