Suppose a computer chip manufacturer rejects 7% of the chips produced because th
ID: 3260144 • Letter: S
Question
Suppose a computer chip manufacturer rejects 7% of the chips produced because they fail presale testing. Assume the bad chips are independent. Complete parts a through d below. a) Find the probability that the seventh chip they test is the first bad one they find. The probability is. (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.) b) Find the probability they find a bad one within the first 12 they examine. The probability is. (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.) c) Find the probability that the first bad chip they find will be the third one they test. The probability is. (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.) d) The first bad chip they find will be one of the first five they test. The probability is. (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
a) probabilty =first 6 chips are ok and seventh one is defective =(1-0.07)6*0.07 =0.045
b)probability =1-P(till 12 th all are ok)=1-(1-0.07)12 =0.581
c)probability =(1-0.07)2*0.07 =0.061
d)probability =1-(1-0.07)5 =0.304
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.