A sample of 44 observations is selected from one population with a population st
ID: 3260731 • Letter: A
Question
A sample of 44 observations is selected from one population with a population standard deviation of 4.9. The sample mean is 100.0. A sample of 44 observations is selected from a second population with a population standard deviation of 5.0. The sample mean is 98.3. Conduct the following test of hypothesis using the 0.04 significance level. H_0: mu_1 = mu_2 H_1: mu_1 notequalto mu_2 a. Is this a one-tailed or a two-tailed test? One-tailed test Two-tailed test b. State the decision rule. (Negative values should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.) The decision rule is to reject H0 if z is the interval (, ) c. Compute the value of the test statistic. (Round your answer to 2 decimal places.) Value of the test statistic d. What is your decision regarding H_0? Do not reject H_0 Reject H_0 e. What is the p-value? (Round your answer to 4 decimal places.) p-valueExplanation / Answer
Solution:
Set Up Hypothesis
Null, Ho: u1 = u2
Alternate, H1: u1 != u2
Test Statistic
X(Mean)=100
Standard Deviation(s.d1)=4.9
Number(n1)=44
Y(Mean)=98.3
Standard Deviation(s.d2)=5
Number(n2)=44
we use Test Statistic (Z) = (X-Y)/Sqrt(s.d1^2/n1)+(s.d2^2/n2)
Zo=100-98.3/Sqrt((24.01/44)+(25/44))
Zo =1.61
| Zo | =1.61
Critical Value
The Value of |Z | at LOS 0.02% is 2.326
We got |Zo | =1.611 & | Z | =2.326
Make Decision
Hence Value of | Zo | < | Z | and Here we Do not Reject Ho
P-Value: Two Tailed ( double the one tail ) - Ha : ( P != 1.61 ) = 0.10723
Hence Value of P0.02 < 0.10723,Here We Do not Reject Ho
[ANSWERS]
a. Two Tailed
b. Reject Ho if Z<-2.33, OR Z>2.33
c. Zo =1.611
d. Do not Reject Ho
e. P-Value: Two Tailed ( double the one tail ) - Ha : ( P != 1.61 ) = 0.10723
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.