There were two surveys which were given of a proportion of individuals in favor
ID: 3260909 • Letter: T
Question
There were two surveys which were given of a proportion of individuals in favor of legislation passing
The first survey was given and 42% responses were positive out of a sample size of 1,019
The second survey (the same survey) was given five months later to a sample of 1,023 individuals, and the percentage of positive responses rose to 55%
Use normal approximation to estimate
a) 95% upper confidence bound for the first survey
b) 95% lower confidence bound for the second survey
b) 95% confidence interval of the expected increase
Please show work, especially computations. Thank you!
Explanation / Answer
a)
standard error = sqrt(0.42 * 0.58 /1019) = 0.01546
margin of error = 0.01546 * 1.96 = 0.0303
upper bound = 0.42 + 0.0303 = 45.03 %
b)
standard error = sqrt(0.55 * 0.45/1023) = 0.01555
margin of error = 1.96 * 0.01555 = 0.0305
lower bound = 0.55 - 0.0305 = 51.95%
c)
proportion = 0.55 - 0.42 = 0.13
standard error = sqrt ( 0.01546^2/1019 + 0.01555^2/1023)
= 0.000686
margin of error = 1.96 * 0.000686 = 0.001345
confidence interval is [ 0.13 - 0.001345 , 0.13 + 0.001345]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.