Nancy believes that the average running time of moves is equal to 140 minutes. A
ID: 3261087 • Letter: N
Question
Nancy believes that the average running time of moves is equal to 140 minutes. A sample of movies was taken and the following running times were obtained. Assume the population stanadard deviation is 15 minutes.150 150 180 170 140. 160. 160. 180
Using the p-value approach, test the hypotheses at the 10% level of significance to determine if the Nancy's belief is correct. Nancy believes that the average running time of moves is equal to 140 minutes. A sample of movies was taken and the following running times were obtained. Assume the population stanadard deviation is 15 minutes.
150 150 180 170 140. 160. 160. 180
Using the p-value approach, test the hypotheses at the 10% level of significance to determine if the Nancy's belief is correct.
150 150 180 170 140. 160. 160. 180
Using the p-value approach, test the hypotheses at the 10% level of significance to determine if the Nancy's belief is correct.
Explanation / Answer
For the given data, we have:
Sample mean, X' = 161.25
Sample size, n = 8
Population SD, S = 15
Calculating t-statistic:
t = (X'-140)/(S/n0.5) = (161.25-140)/(15/80.5) = 4.007
Degrees of freedom, df = n-1 = 7
Using t-table to calculate the p-value for a two tailed test for df = 7, we get:
p = 0.0051
Since p<0.1, so we reject the hypothesis that avg running time is 140 minutes.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.