A researcher claims that the average wind speed in a certain city is 8 miles per
ID: 3263326 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
n = 32,
x ^ 8.2,
s = 0.6,
a) 99% confidence interval critical value when df = n-1 31 is 2.744
x^+-zvalue (s/sqrtn)
8.2+-2.744(0.6/sqrt32)
=(8.2-0.2908)(8.2+0.2908)
[7.909,8.408]
b) p^=x/n
n=x/p^= 8.2/0.2=41
c) z= (x^-u)/( s/sqrtn)=(8.2-8)/0.6/sqrt 32= 1.89
the area of z =1.89 is 0.9706
subtarct 1 -0.9706= 0.0294
since this is a two tailed test , the area of 0.0294 must be doubled the p value
the p value =0.0588
the decision is to not reject null hypothesis since the p value is greater than 0.05
d)
There is not enough evidence to reject the claim that the average wind speed is 8 miles per hour.
One-Sample Z Test of mu = 8 vs not = 8 The assumed standard deviation = 0.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.