Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the probability that 25% or more of these adults smoke from time to time

ID: 3263628 • Letter: W

Question

What is the probability that 25% or more of these adults smoke from time to time? Use normal distribution (determine the mean, SD(give or take), the Z-score and use the Z-table) and choose the closest answer. A random sample of 150 adults is chosen. 37 of these adults say they smoke from time to time what is the probability that 25% or more of these adults smoke from time to time? Use the normal distribution (determine the mean, SD (give or take), 7-score, and use the Z-table previously provided) and choose the closest answer 0.46 0.64 ) 0.54 0 0.5 Cannot be determined from the information provided

Explanation / Answer

Sample proportion = 37/150 = 0.24667

Mean = np = 150*0.24667 = 37

Standard deviation = Sqrt(150*0.24467*(1-0.24667)) = 5.27952

25% of 150 is 37.5

P(X>37.5)

P((Z>(37.5-37)/5.27952 ))

P(Z>0.094706)

= 0.46

Correct Option is A

= 0.123044

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote