2) 3) Problem 11.2 ? Question Help Hau Lee Furniture. Inc spends 45% of its sale
ID: 326434 • Letter: 2
Question
2)
3)
Problem 11.2 ? Question Help Hau Lee Furniture. Inc spends 45% of its sales dollars in the supply chain and finds its current profit of $20,000 inadequate. The bank s insisting on an improved profit picture prior to approval of a loan for some new equipment. Hau would like to improve the profit line to $25,000 so he can obtain the bank's approval for the loan Sales Cost of material Production costs Fixed cost Profit Current Situation S80,000 S36.000 (4596) $12,000 (15%) $12,000 (15%) $20,000 (25%) a) What percentage improvement is needed in the supply chain strategy for profit to improve to $25,000? What is the cost of material with a $25,000 profit? A decrease of % n material supp y-chain costs is required to yield a profit of S25.000 for a new material cost of S? decrease to one decimal place and enter your response for the new material cost as a whole number) Enter your response or e percentageExplanation / Answer
1)
a) Here raw material costs is the major cost component and is 45% of the total costs, thus the scope of improvement lies here most.
If material cost is decreased by 5000 then profit will be 25000.
percentage decrease in material cost = 5000/36000= 13.89%
And new Material cost will be $ 31,000
2)
a) Inventory turn-over is a ratio of Cost of goods sold and Average inventory and is a measure of how fast inventory turns around in the system
Inventory turover here = cost of sales/inventory
= 19,080/1,230 = 15.51 meaning Baker MFG is turing inventory at a faster rate as compared to industry leaders
3)
Weeks of supply can be found by dividing 52 weeks by inventory turnover
Last year, inventory turnover = cost of sales/ inventory
= 7.55m/1.55m = 4.87
weeks of supply = 52/4.87 = 10.68 weeks of supply
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.