The mean credit card debt for a 30 year old FEMALE living in NYC is approximatel
ID: 3264906 • Letter: T
Question
The mean credit card debt for a 30 year old FEMALE living in NYC is approximately normally distributed with a mean debt of $8,478 and a standard deviation of $1,665. For parts a thru c, what is the probability that a 30 year old FEMALE living in NYC selected at random will have:
a) Acreditcarddebtlessthan$6,000?
b) A credit card debt greater that $13,000?
c) Acreditcarddebtbetween$7,000and$10,000?
d) What minimum credit card debt that would separate the highest 5% credit card debt for a 30 year old female living in NYC?
Explanation / Answer
a) P(X < 6000)
= P(z < (6000 - 8478)/1665)
= P(z < -1.49)
= 0.0683
b) P(X > 13000)
= P(z > (13000 - 8478)/1665)
= P(z > 2.72)
= 0.0033
c) P(7000 < X < 10000)
= P(-0.89 < X < 0.91)
= 0.6323
d) For top 5%, z = 1.645
Hence,
Amount that separates top 5%
= 8478 + 1.645(1665)
= 11216.93
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.