The table to the fight shows the results of a survey in which 2569 adults from C
ID: 3265276 • Letter: T
Question
The table to the fight shows the results of a survey in which 2569 adults from Country A 1125 adults from Country B and 1057 adults from Country C were asked if human activity contributes to global warming Complete parts (a), (D) and (c). (a) Construct a 95% confidence interval for the proportion of adults from Country A who say human activity contributes to global warming. (Round to three decimal places as needed) (b) Construct a 95% confidence interval for the proportion of adults from Country B who say human activity contributes to global warming. (Round to three decimal places as needed) (c) Construct a 95% confidence interval for the proportion of adults from Country C who say human activity contributes to global warming. (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
(a)
n = 2569
p = 0.63
% = 95
Standard Error, SE = {p(1 - p)/n} = (0.63(1 - 0.63))/2569 = 0.009525529
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.00952552858495991 = 0.01866969
Lower Limit of the confidence interval = P - width = 0.63 - 0.0186696929602282 = 0.61133031
Upper Limit of the confidence interval = P + width = 0.63 + 0.0186696929602282 = 0.64866969
The 95% confidence interval is [0.611, 0.649]
(b)
n = 1125
p = 0.89
% = 95
Standard Error, SE = {p(1 - p)/n} = (0.89(1 - 0.89))/1125 = 0.00932857
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.00932857021317963 = 0.01828366
Lower Limit of the confidence interval = P - width = 0.89 - 0.0182836616450852 = 0.87171634
Upper Limit of the confidence interval = P + width = 0.89 + 0.0182836616450852 = 0.90828366
The 95% confidence interval is [0.872, 0.908]
(c)
n = 1057
p = 0.95
% = 95
Standard Error, SE = {p(1 - p)/n} = (0.95(1 - 0.95))/1057 = 0.006703619
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.00670361881399934 = 0.01313885
Lower Limit of the confidence interval = P - width = 0.95 - 0.0131388514415238 = 0.93686115
Upper Limit of the confidence interval = P + width = 0.95 + 0.0131388514415238 = 0.96313885
The 95% confidence interval is [0.937, 0.963]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.